Pekné moderné schodisko si žiada aj podobne vypracované zábradlie, napríklad zo skla

Bezpečnosť používania každého nového stavebného diela je základným predpokladom jeho skolaudovania, ide totiž o životy a zdravie ľudí, ktorí budú tieto stavby používať. Niet asi budovy bez schodov, balkóna či terasy, a tie zvyknú byť umiestnené vo výškach, čo už samo o sebe je problém. Umožniť prechod či pobyt na týchto výškovo rozdielnych plochách je dôležité použitím bezpečnostných poistiek ako je napríklad zábradlie. Odhliadnuc od toho, že vo výškových budovách sa ľudia presúvajú prevažne výťahmi, je tiež dôležité umiestniť v nich schodiská, ktoré sú únikovým východom, ale používajú sa aj bežne ľuďmi, ktorí si radi vylepšia kondičku. Každé schodisko, exteriérové alebo vnútorné, musí mať zábradlie, ak je počet jeho stupňov viac ako tri.

Bežne používané bezrámové zábradlie

To, z akého materiálu zábradlie bude vyrobené, nie je určené normou, no musí byť v danej výške a hlavne, jeho ukotvenie musí byť bezpečné. Drevo je často používané na výrobu zábradlia, no má sklenene zabradlie svojich konkurentov, a tým je aj sklo. Moderné budovy si to priam vyžadujú, pretože ich fasády sú z hliníka v kombinácii so sklom, takže aj iné doplnkové konštrukcie môžu byť z tohto materiálu. Okrem iného, sklo je nadčasové, takže aj pri rekonštrukciách starších budov je možné využívať jeho vlastnosti. Pri tvorbe zábradlia na schody či balkóny treba dodržať isté normy, no sklenené tabule sa dajú vyformovať do zábradlia bez rámov z ocele či hliníka, ale aj s ich spojením.

Hrúbka skla má svoje opodstatnenie

Rámy z ocele sú skvelou metódou ako sklo udržať na mieste a zároveň vytvoriť pekný dizajn, no čisté línie bezrámového systému zábradlia sú predsa len populárnejšie. Bezpečnostné sklo kalené treba spojiť vhodným typom úchytov a ukotviť rovnako kvalitne. Tabule skla však nemusia byť iba číre, ale výbornou alternatívou môže byť nepriehľadne upravené sklo, napríklad pieskovaním, matné, mliečne alebo graficky upravené nejakým motívom či polepením fóliou a podobne. Existuje aj možnosť použiť farebné sklo, ktoré dodá interiéru alebo vonkajšej časti stavby veľmi originálny nádych.